EDUCA MAGAZÍN

Objednat EDUCU

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Vyberte možnost
Edit Template

ČLÁNKY

  • All Post
  • Art Time
  • Cesty
  • Eko
  • Fenomén
  • Hendikep
  • K čemu jsou?
  • Kultura
  • Online
  • Osobnost
  • Pohyb
  • Psychologie
  • Řeč
  • Rozhovor
  • Rozvoj
  • Téma
  • Úhel pohledu
  • Věda
  • Vědci
  • Vzdělávání
DĚLÁME SVĚT O TROCHU LEPŠÍM

S Tomášem  Kajgrem a Kristianem Baštou, zakladateli Invest Gate, jsme si povídali nejen o jejich akcích spojených s vrcholovými sportovci, ale také o tom, že svou pozornost věnují nově i vzdělávání a chystají se vybudovat základní devítiletou bilingvní školu v …

OMG!

Během studia střední školy dokázali založit neziskovou organizaci a zrealizovat akci na podporu mediální gramotnosti mladších žáků. Olympiády, kterou podpořila mimo jiné Nadace O2 či Česká televize, se nakonec zúčastnilo 13 tisíc dětí, což předčilo veškerá očekávání. S iniciátory projektu …

Florbal

V rozhovoru s kapitánem týmu U13 Naturevia Tatran Střešovice Kryštofem Petrovickým, jeho rodiči a trenérem se ponoříme do světa florbalu. Florbal je rychlý a dynamický sport, který pochází z Finska a Švédska. Hraje se s lehkými plastovými míčky a hokejovými …

TĚLOCVIK

O školním tělocviku a tělocvikářích kolovalo v minulosti spousta úsměvných historek, někteří z nás se na hodiny těšili, jiní se jich děsili. Malí reportéři Jakub a Kryštof nám pomohli zjistit, jak to vypadá v hodinách tělocviku dnes. Filip: Pane profesore, …

Wellbeing? Když se ráno všichni do školy těší

Autorka: Petra Svoboda   ELIŠKA PÁCALTOVÁ JE PRŮVODKYNÍ ZÁKLADNÍCH A MATEŘSKÝCH ŠKOL V RÁMCI PROJEKTU EDUZMĚNA KUTNOHORSKO. JAKOU PODPORU NEJVÍC VÍTAJÍ UČITELÉ, ŘEDITELÉ A ZŘIZOVATELÉ ŠKOL? CO PODLE JEJÍCH PŘÍMÝCH ZKUŠENOSTÍ Z TERÉNU VŠICHNI AKTÉŘI POTŘEBUJÍ, ABY SE ŠKOLY MOHLY …

Milan Baroš, jeden z nejlepších útočníků české reprezentace snil o fotbale od pěti let. Jeho raketovou kariéru nastartoval mládežnický trenér Baníku Václav Štverka, který v něm poznal výjimečný talent. Povídali jsme si nejen o začátcích, kdy hrál Milan v rodných …

Car coaching

  Doba, ve které žijeme, se neustále zrychluje. Stále přejíždíme z bodu A do bodu B, v autě trávíme mnoho času a každý z nás ho využíváme jinak. Nabízí se možnost, jak čas, kdy naše děti vozíme na tréninky a …

Neznalost jazyka (ne)omlouvá?

Vzdělávání žáků bez znalosti češtiny se stalo za poslední dva roky v českém školství velmi diskutovanou otázkou. Jak se český vzdělávací systém staví k uprchlíkům a dalším cizincům, jaké výhody jim poskytuje a jaké zdi staví? A kdo pomůže pedagogům?…

Ztraceni v jazyku generací

Nedávno jsme se zde věnovali internetu a jeho dovednosti ovlivnit naše myšlení i schopnost učení se. Dnes se zaměříme na to, jak nejen internet, ale i další technické pokroky v historii ovlivnily formování a komunikaci generací. Každý technický pokrok s …

Doma je tam kde jsme spolu

Patrik Eliáš na první pohled nepůsobí jako hokejový vazoun, spíš jako intelektuál se vztahem ke sportu. Stejně rád jako na fotbal si zajde na i koncert nebo do divadla. Sport v jeho životě ovšem stále hraje velkou roli a dodnes …

SPORT NA ŠKOLÁCH V JAPONSKU

Jak funguje v Japonsku tělocvik na školách a školní sportovní kluby? Během školní tělesné výchovy se studenti pravidelně setkávají s různými sportovními disciplínami, a to prostřednictvím široké škály soutěží, které trvají přibližně jednu hodinu třikrát týdně. Tento přístup k výuce …

RODIČOVSKÁ MOUDROST VE SPORTU

V rozhovoru s PhDr. Marianem Jelínkem, Ph.D., zkušeným hokejovým trenérem, manažerem a mentálním koučem, se zaměřujeme na vliv sportovního prostředí na duševní zdraví dětí a dospívajících. Diskutujeme o zdravém přístupu rodičů k podpoře svých potomků ve sportu, včetně důrazu na …

Půl roku na rodičovské

Ve městě Jeseník v Olomouckém kraji je jen jedna základní škola. Jejím ředitelem je sedmatřicetiletý Dominik Liberda. Když v roce 2018 do ředitelského křesla usedl, nebylo to jednoduchého. Škola, sídlící ve třech budovách různě po městě, neměla moc dobrou pověst. …

POCIT PŘI JÍZDĚ JE NEPOPSATELNÝ

Jakub Mareš, nadějný vodní lyžař, který reprezentoval minulý rok v létě Českou republiku na Mistrovství Evropy, je navíc synem slavných rodičů, ale přitom, jak sám říká, vede překvapivě normální život… Jakube, k vodním lyžím tě přivedla tvoje maminka. Jaké vzpomínky …

Čtení se mění a my s ním

Slovo internet bylo poprvé použito už v roce 1974. Vzniklo jako zkratka slova internetworking neboli „práce v síti“. Rozhraní WWW spatřilo světlo světa už před 29 lety, v roce 1995. Od té doby se z internetu stal náš každodenní společník. …

VÝŽIVA JAKO KLÍČ K ÚSPĚCHU

S Pavlem Provázkem, trenérem a výživovým specialistou olympioniků jsme se zaměřili na výživu sportujících dětí. Pavel je zakladatelem sdružení Sportovní dítě a dlouhodobě se věnuje rozvíjení vztahu dětí ke sportu a přírodě. Výživa sportujících dětí je tématem, které v poslední …

K čemu jsou dílny čtení?

Blanku Drozdkovou, ředitelku mateřské a základní školy v Kyjovicích na Opavsku, jsme o podzimních prázdninách vytáhli od rodiny a nechtěně tak narušili návštěvu syna z Prahy, jinak také učitele, ovšem na osmiletém gymnáziu Open Gate v Babicích u Prahy. Chci …

Léto je tady a my vám přinášíme kouzelná místa, která jsou jako stvořená pro sport! Panorama Golf Resort Srdcem tohoto resortu v Posázaví je špičkové sedmadvacetijamkové golfové hřiště. Najdete zde i dva tenisové kurty, dva kurty na beach volejbal a …

Hledá se ředitel

Pozice ředitele školy není ani v nejmenším procházka růžovým sadem. Proč? Ředitel by totiž neměl být jen dobrý lídr a pedagog, ale musí oplývat také skvělými manažerskými schopnosti a mít nervy ze železa. I s příslibem dobrého platového ohodnocení se …

BAVÍ MĚ PŘEDÁVAT ZKUŠENOSTI

Barbora Strýcová začala hrát tenis už ve třech letech a k tomu ještě krasobruslila. V ženském profesionálním tenisu se pohybovala dvacet let, dvakrát zvítězila ve čtyřhře Wimbledonu, přivezla si bronz z Letních olympijských her v Riu de Janeiru a dnes …

Více víceletých gymnázií – záruka úspěchu?

V poslední době se často skloňuje otázka potřeby navýšení kapacit škol. Pojďme se tedy i my na toto téma hýbající Českou republikou podívat. Současný ministr školství Mikuláš Bek v médiích již několikrát naznačil, že považuje za jedno z možných řešení …

Nadace O2 přináší v rámci projektu O2 Chytrá škola novou interaktivní online hru NetKnights. Ta kromě základů bezpečného chování na internetu, problematiky fakenews nebo kyberšikany hravou formou učí, jak moc je důležité dbát také na digitální zdraví. Hra je přístupná …

SPORT NA ŠKOLÁCH V USA

Při příležitosti návštěvy mé kamarádky Evy žijící v Los Angeles jsem díky ní měla příležitost zjistit pár informací o fungování sportu na školách v USA. Vyzpovídala jsem velmi sympatického a po americku správně hovorného a pozitivně naladěného tatínka Kevina, jehož …

Revize školství za rohem

Světem školství nezahýbaly v posledních týdnech jen přijímací zkoušky, ale také dlouho očekávaná revize rámcového vzdělávacího programu (RVP) pro základní vzdělávání, který byl od 21. března do 21. dubna 2024 otevřený možnosti připomínkování ze strany odborníků i veřejnosti. Co tento …

VŠECHNO NEFUNGUJE, JAK SI MYSLÍME

Irena Adkins, PhD. vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Doktorskou práci v oboru imunologie obhájila na Eberhard Karls University v Tübingenu v Německu. Pracovala v oblasti infekční imunologie na Akademii věd ČR v Praze a také na Trinity College …

Radost z učení

Pro Markétu Trojkovou je práce zábavou, svou energií a nápady posouvá projekt EDUCA magazínu stále blíže lidem co mají učení rádi, sledují nové trendy a chtějí od vzdělávání něco víc. Snažíte se podporovat vzdělávání a přinášet do něj radost. Co …

Čtyři sestry, čtyři nadějné a velmi pilné nejen gymnastky, ale i studentky, které se rozhodly věnovat většinu svého času velké dřině v podobě moderní gymnastiky. Bylo krásné sledovat, jak holky mezi sebou umějí spolupracovat, vzájemně si pomáhají, podporují se, motivují, …

Deset let v Kambodži

S Petrou a jejím manželem Grantem Macdonaldovými jsme se potkali v čínském Tchien-ťinu (140 km jihovýchodně od Pekingu). Přišli tam učit o něco dřív, než jsme se já a manželka vraceli po dvou letech do Česka. Později jsme se …

K ČEMU JSOU? KUCHAŘI…

Kuchařské umění jde ruku v ruce s kulturou, ve které zrovna žijeme v konkrétním čase a na konkrétním místě. Není to tak dávno, co byli kuchaři v Čechách vnímáni jako špinavá profese bez větší perspektivy. Naštěstí je doba dozvuků socialistických …

Cesta ke zdravému kolektivu

Slovní urážky, postrkování na chodbách nebo nenávistné komentáře na sociálních sítích jsou ze školního prostředí bohužel dobře známé každému z nás. Nesprávné mezilidské jednání ale nemá věkovou hranici, objevuje se v různých formách na středních i vysokých školách a dobře …

Off/on-line trauma

Ve Velemínského Studii negativních zážitků z dětství (ACE) se dočteme, že v letech 2007–2017 vzrostl počet případů fyzického a psychického násilí, na které byly upozorněny orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Od roku 1995 do 2017 se navíc zdvojnásobil počet dětí, …

VÍTEJTE VE STOLETÉ ŠKOLE

Monika Plášková se snaží vytvářet takovou školu, do které by sama ráda chodila. Výjimečné klima oceňují nejen žáci a rodiče, ale i její dvě dcery. Více než stoletá vesnická škola ve Slezsku je unikátní nejen svými tanečními přestávkami a hudebním …

Duševní zdraví především

Žáků s psychickými obtížemi neustále přibývá. V roce 2023 realizovala společnost T-mobile ve spolupráci s projektem Nevypusť duši a agenturou G82 průzkum zaměřený na duševní zdraví mladých, kterého se účastnilo 400 respondentů ze všech částí ČR ve věku od 12 …

Třistatřicet stříbrných stříkaček

Dyslalie je nejčastější a nejrozšířenější porucha komunikační schopnosti u dětí předškolního věku. Jedná o poruchu výslovnosti jednotlivých hlásek. Většinou jde o poruchu funkční při normálně vyvinutých mluvidlech, někdy je ovšem způsobena vadou mluvidel. Problém se může se týkat pouze jedné …

K čemu jsou? Ajťáci…

Před nějakými čtyřiceti lety nosili ajťáci bílé pláště, podobně jako lékaři, pracovali v běžně nepřístupných místnostech plných obří techniky, téměř nikdo nerozuměl jim ani jejich jazyku nul a jedniček. Oni se však rozhodli svá tajemství i své nástroje sdílet se …

V hlavní roli sociální znevýhodnění

Národní pedagogický institut nedávno spustil kampaň Škola pomáhá, ve které se zaměřuje na akcentování tématu snížení nerovností ve vzdělávání. Prim v něm hrají příběhy škol s vyššími počty žáků se sociálním znevýhodněním. Kampaň přiblíží téma snídaňových klubů, zapojování rodičů …

DVĚ MÁMY (Z VINOHRAD)

Dvě mámy Marie a Anna Marie, které společně vychovávají syna, nás pozvaly do své kavárny Bullerbyn na Vinohradech. Herečka Marie a majitelka kavárny Anna Marie tvoří sehraný pár a to, že společně chtějí vychovávat dítě, si uvědomily krátce poté, co …

Jak na technologie (nejen) ve škole?

Ať jste teď kdekoli, rozhlédněte se kolem sebe. Věřím, že uvidíte alespoň jedno zařízení, které využívá moderní technologie. A co teprve jestli teď jedete metrem nebo jiným dopravním prostředkem! Skoro bych si tipla, že většina očí bude směřovat k mobilu.…

Test jazyka jako bič na pedagogy i žáky?

Na jazykovou podporu ukrajinských žáků bylo podle Ministerstva školství doposud poskytnuto přes 450 milionů korun. Za tuto částku by šlo dělat divy. Česká školní inspekce (ČŠI) ve své zprávě za rok 2022/2023, ale zjistila, že se tak nestalo. I …

Vstříc kreativitě

Zahrála si ve filmu Odcházení Václava Havla, patří k architektonickým klenotům Náchodska a její osud se pojí s rodem Kaplických. Vila Čerych v České Skalici se dočkala dlouho očekávané rekonstrukce, která začala 10. listopadu symbolickým poklepáním na základní kámen. U …

RODIČOVSKÝ STRES

Během rodičovství se neustále objevují nové problémy v práci, změny ve vztazích a finanční vzestupy a pády. Všechno, co se stane, nemůžete ovlivnit, ale můžete se naučit zvládat své reakce. Naučit se bilancovat mezi prací, rodinou, vztahy a rodičovstvím — …

Předčasné odchody ze vzdělání a jejich příčiny

Každoročně předčasně opustí vzdělávací systém tisíce žáků. Podle zjištění Eurostatu nedokončilo v roce 2020 základní vzdělání 4,5 % žáků a počty mladých, kteří nedokončili střední školu se prozatímně ukotvily na 7,6 %. Příčiny předčasných odchodů ze škol popsal v roce …

THEA A TÁTA

Thea se uzdravuje po těžké nehodě. Zůstala na vozíčku a její táta pro ni založil instagramový profil Thea a táta. Novinář Luboš Kreč a jeho dcera Thea jsou skvělý tým, který statečně bojuje a jejich společným snem je, aby se …

Domácí úkoly: mít či nemít

Ten si myslí to a ta zas tohle… Tak by se dala popsat diskuse pedagogů, odborníků, veřejnosti a influencerů na téma ne/povinných domácích úkolů. Vyostřenou diskusi vyvolalo do velké míry video Tiktokerky Štěpánky Cimlové, vystupující pod pseudonymem Štěkánka The Učitelka, …

DVA TÁTOVÉ

Jaké je to, když rodinu tvoří Ema a dva tátové? Jakub s Norbertem a Emou žijí svůj sen zarámovaný krásným prostředím na Kypru.      Kdy jste si uvědomili, že chcete společně vychovávat dítě? Jakub: Začnu asi tím, že jsme od …

DiPSy jako možná cesta k lepším zítřkům

Už od roku 2017 musí projít všichni uchazeči o studium na střední škole jednotnou přijímací zkouškou. Jejím realizátorem je od samotného počátku příspěvková organizace založená a řízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Cermat, která v letošním roce přidala právě …

Rozvod a děti

Ať už se rozvedete, nebo rozejdete, pokud máte společně děti, zůstáváte navždycky rodiči… Z tradic a životních paradigmat našich babiček a dědečků toho moc nezbylo. Nemá smysl truchlit a vzpomínat na zlatou dobu minulosti. Nikam by nás to nepřivedlo a …

DĚLÁME SVĚT O TROCHU LEPŠÍM

S Tomášem Kajgrem a Kristianem Baštou, zakladateli Invest Gate, jsme si povídali nejen o jejich akcích spojených s vrcholovými sportovci, ale také o tom, že svou pozornost věnují nově i vzdělávání a chystají se vybudovat základní devítiletou bilingvní školu v …

DĚTI PATŘÍ DO RODINY

„Přijetí dcery do naší rodiny pro mě bylo asi nejvýznamnějším momentem v mém životě,“ říká Marek Pokorný  Jaká byla cesta k vaší profesi? První obraz o tom, jak může vypadat práce sociálního pracovníka, jsem získal skrze dobrovolnictví v programu PětP, …

Dva roky za námi, ale kolik před?!

Nedávno proběhlo na mnoha místech v ČR setkání k připomenutí uplynutí dvou let od začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Jsou to už dva roky od chvíle, co jsme si ve stresu stahovali materiály „Jak mluvit s dětmi o válce?“ …

SRDCE ŠÉFKUCHAŘE

Šéfkuchař, automobilový závodník a táta dvou dcer Filip Sajler dělá svou práci srdcem a díky kreativitě, rebelskému přístupu a odvaze posouvá už dvacet let hranice ve svém oboru. Vytvořil unikátní koncept firemního stravování a svými projekty dlouhodobě podporuje vzdělávání v …

HARMONIE VE SVĚTĚ SPORTU

Fascinující rozhovor s Milenou Moulisovou, sportovní odbornicí, která nám přibližuje jedinečnou cestu k harmonii ve světě sportu. V tomto inspirativním povídání objevíte, jak spojení těla a mysli formuje výkonnostní úspěchy a osobní rozvoj sportovců. Milenin přístup nám ukazuje, že skutečná …

Když chybí záchranná síť

Jak se cítí mladí dospělí, kteří právě opouštějí dětský domov a vykračují do neznámého skutečného světa? S čím vším bojují, čeho se bojí a jak se vyrovnávají s emočním deficitem, který si z těchto zařízení odnáší? To odráží nový mural …

Cíťa

Ilustrátorka a autorka knih s výjimečným konceptem Lenka Blažejová má potřebu hledat v životě hlubší smysl. Má to štěstí, že našla práci, která ji naplňuje, protože právě hluboké prožívání a empatie jí v kreativní profesi pomáhají.Proč svět nutně potřebuje …

K čemu jsou AJŤÁCI?

Před nějakými čtyřiceti lety nosili ajťáci bílé pláště, podobně jako lékaři, pracovali v běžně nepřístupných místnostech plných obří techniky, téměř nikdo nerozuměl jim ani jejich jazyku nul a jedniček. Oni se však rozhodli svá tajemství i své nástroje sdílet se …

Je důležité zaměstnat tělo i hlavu

Jakou roli hraje v životě seniorů inspirativní stimulující prostředí a využívání nových technologií, nám prozradil Petr Pokorný, který stojí za projektem Alzheimer centra Třebíč.Co vás osobně přivedlo k tématu domovů se speciálním režimem a jak vás práce na projektu …

Dilema soužití s umělou inteligencí

Umělá inteligence (zkráceně AI z anglického artificial intelligence) v oblasti vzdělávání je téma, jež se mnozí obávají otevřít. A přitom okno do světa AI, třeba v podobě webové aplikace Chat GPT, je už pár měsíců dokořán a (v omezené míře) …

Bio mapa

Blogerka LUCIE VAN KOTEN před časem představila BIO MAPU, která vás zavede na místa, kde můžete nakoupit čistě přírodní kosmetiku a lokální potraviny, poradí vám, kam vyrazit s rodinou na zajímavou akci do přírody, nebo poskytne tipy na restaurace s …

Mont Ventoux v rozvoji osobnosti

Skutečný a poctivý osobnostní rozvoj jsem vždy vnímal jako analogii ke sportu a nejsilněji právě k cyklistice.Ty hodně sportuješ? Tak se mě nedávno jeden z klientů ptal. Ano. Už dlouhé roky a v podstatě nepřetržitě. Několik tisíc kilometrů ročně …

AI – nový level pro lidstvo

Umělou inteligenci dnes běžně pouští do svého pracovního života, vytváří s její pomocí digitální módu, sestavuje kreativní koncepty, retušuje. Alexandra Axell je expertkou na reklamu a postprodukci, podle níž AI nástroje rozvazují ruce a pomáhají vytvořit nemyslitelné.Alexandra spolupracovala se …

Komiksová hrdinka

Ilustrátorka a komiksová autorka Štěpánka Jislová ráda ve své tvorbě střídá styly i témata. Stavebním kamenem jejích prací je příběh a způsoby jeho odvyprávění, byť se styl i techniky často střídají. Ať už to je malba, kresba, nebo různé varianty …

Deset otázek o programování pro děti

S Barborou Stibor jsme mluvili na příměstském táboře pořádaném vzdělávací organizací „makeITtoday“. Děti byly zrovna na exkurzi ve Škodovce, kde jim představovali aplikace na prototypování aut. Organizace „makeITtoday“ vyučuje programování během celého školního roku, nejen na letních táborech. Reaguje tak …

Bratři na basketu

Basketbal je ohromně všestranný sport.„K hraní basketbalu musíš umět všechno,“ říká kapitán týmu U14 Tygři Praha Šimon Novák.Basketbal je týmový míčový sport hraný s pěti hráči na každé straně. V současné době patří mezi vysoce atraktivní sporty nejen v …

Sebevědomí

Sebevědomí je esenciálním prvkem osobního rozvoje a klíčovou složkou úspěšného a naplňujícího života. Má vliv na naše rozhodování, vztahy, kariéru a celkový pocit štěstí.Sebevědomí je klíč ke kvalitnímu životu, úspěchu i vytváření osobní značky. Pro učitele a všechny, kteří …

Koktavost

Snaha o zmírnění nebo odstranění koktavosti vyžaduje spolupráci celé úzké i širší rodiny a pedagogů. O tom, jak je důležitá správná diagnostika a jak potíže s koktavostí řešit, jsme si povídali s klinickou logopedkou Ilonou Kejklíčkovou, která je také zakladatelkou …

Vdechnout život příběhu

Pro Terezu Laznovou je tvorba neodmyslitelnou součástí života. Studovala figurální malbu a kresbu v ateliéru Borise Jirků a dnes se kromě toho věnuje i malbě digitální a knižní ilustraci. Moc ráda by v budoucnu také učila, připravovala studenty na talentové …

Harmonie a balanc

O divadelní, televizní ani filmové role Marek Adamczyk nemá nouzi. Díky televiznímu seriálu Kukačky si jej ovšem často lidé spojují s rolí tatínka, i když vlastní děti ještě nemá. Marek i jeho žena, olympijská vítězka, snowboardistka Eva Samková, mají zatím …

Green School na Bali

Bambusová škola bez zdí na Bali, která se věnuje holistickému vzdělávání.Co když škola není jen místem, kde se učíme akademické dovednosti a pamatujeme si fakta? Co když škola může rozvíjet holistické a hluboké spojení s přírodou, zvířaty, komunitou a …

Najít společnou řeč

Každé setkávání lidí a jejich komunikace přirozeně přinášejí výměnu názorů, postojů a stanovisek, dokonce i nálad. Naše individualita určuje, jak se naše názory a představy liší. Ovšem to, jestli se z běžného rozhovoru stane střet, můžeme ovlivnit.Konflikt je možné …

Laskavost a zájem o druhé

Díky setkání s Markem Bilíkem, který se z abstraktního světa investic posunul do oblasti péče o druhé, jsme měli možnost zamyslet se nad tím, jak je důležité edukovat nejen dospělé, ale i školní děti, aby se dozvěděli více o Alzheimerově …

Děti jsou s námi celé roky

Profesní život Evy Bavorové je spojen s dětskými časopisy. Nejdůležitější pro ni je, aby každá stránka dávala smysl, děti se z ní něco dozvěděly nebo naučily a zároveň se u toho i pobavily a zasmály.  Jsi šéfredaktorkou oblíbených dětských časopisů …

Jak ohebná je realita

Dnešní svět nekonečného přívalu informací a pravděpodobně ještě většího množství hoaxů může být pro děti a dospívající zmatečným bludištěm, kde se pravda hledá jen těžko. Cestu ven jim pomáhá najít mediální gramotnost, kterou lze nabýt různě, například tak, že se …

Svoboda

Co je to vlastně svoboda? A jaký význam má ve škole? Slovo, které slýcháme často, a přesto tápeme, co to skutečně je, případně jak ta svoboda vypadá. Svobodu totiž nevidíme, neslyšíme a nedržíme za ruku. Nemá tvar, chuť ani vůni. …

Mířit správným směrem

Učit se nové věci je přirozené. U malých dětí se vůbec nedivíme tomu, že nás každý den překvapují novou a novou znalostí a dovedností. Objevují život, učí se v podstatě samovolně a za pochodu. Chválíme je za to, jak jsou …

Snesitelná lehkost bytí

Často si jako rodiče nechceme problémy a jinakost našeho dítěte připustit, přiznat, natož je řešit. A proto si myslím, že by osvěta na téma JINÉ DĚTI měla být mnohem silnější, aby lidé chápali a vnímali, že tyhle odlišnosti jsou součástí …

Tauhaus

Příběh kouzelného místa, které jsme pro vás objevili, se začal psát už koncem 19. století. Dnes v bývalé fořtovně v údolí řeky Střely můžete strávit chvíle se svými blízkými na velké rodinné oslavě, uspořádat kurz nebo přijet s celou třídou …

Běž si hrát

Na tom, že hra je pro děti hlavním způsobem učení, není nic nového. Kromě toho je to hlavně zábava a způsob uvolnění, prostor pro vytváření vlastních fantazijních světů a také se hrou dítě učí vyrovnávat s nepříjemnými emocemi.Možná …

Dovolte si dělat chyby

V dětství chtěla být umělkyní, spisovatelkou, kriminalistkou nebo dokonalým padouchem, co udělá banku a má na celý život vystaráno. Taky ji napadlo, že by se mohla stát vědkyní, případně učitelkou. Většina z nás si dnes herečku Simonu Babčákovou spojí s …

Divoké kokosy

Atrey Rae zažil doslova na vlastní kůži léčivou sílu mladého kokosu. Když se v Thajsku naboural na motorce, tak mu pomohly při hojení hlubokých ran, a tak se rozhodl, že změní svůj život od základu. Díky tomu dramatickému zážitku Atrey …

Králova řeč

Její originální a komplexní způsob léčby slaví úspěchy doma i v zahraničí. Ilona Kejklíčková je nejen průkopníicí nových metod, ale také autorkou odborných publikací. Měla jsem to štěstí se s ní poprvé setkat už před více než deseti lety, kdy jsme řešili …

Umetání cestiček dětem škodí

Kvalitu ve vzdělávání vidí každý možná v něčem trochu jiném. Jaká je tvoje filozofie a na jakých základech podle tebe stojí dobrá škola?   Začnu tím, co se povedlo realizovat v našich školách. Moc se mi líbí propojenost. Nechci použít klišé jako rodinné …

(Ne)boj

Oskar a Oliver jsou obyčejní kluci s neobyčejným koníčkem. V tělocvičně se ohánějí fleretem v bílém kostýmu s maskami na obličeji a svou mrštností připomínají akční hrdiny. Šermovat jste se naučili v Sokole a začínali jste oba v kategorii minižáci……

POSLEDNÍ ČÍSLO

Kontakty

info@educamagazin.cz

Letohradská 803/24
Praha 7 - Holešovice, 170 00

© 2023 vytvořeno Higuera web