EDUCA MAGAZÍN

Objednat EDUCU

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Vyberte možnost
Edit Template

Realita za filtrem ideálů krásy. Jak sociální sítě ovlivňují vnímání vlastního těla?

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našeho každodenního života a mají výrazný dopad na to, jak vnímáme své vlastní tělo. Jedním z hlavních faktorů je prezentace ideálů krásy, které často vidíme na profilech různých influencerů a modelek. Vyretušované fotky mohu vést k neustálému porovnání sebe sama s nereálnými standardy a ke snaze dosahovat „dokonalosti“. To však může negativně ovlivnit lidské sebevědomí, a dokonce vést až k rizikovému chování a psychickému onemocnění.

 

Vyhlazení pleti, odstranění druhé brady nebo zvětšení rtů – to jsou jen příklady úprav, kterými lze si v online prostředí zdokonalit vzhled a získat tak ještě více „to se mi líbí“. Můžeme ale jen hádat, kolik známých tváří na internetu fotky vylepšuje, a naopak kdo je autentický a nechává na svém profilu fotky bez filtrů. 

 

Je důležité si uvědomit a dětem vysvětlit, že příspěvky, které na ně na sociálních sítích vyskakují, mohou být zkrášlené a upravené. Hranice mezi skutečností a virtuálním prostředím je velmi tenká a těžko rozpoznatelná. 

 

Jen každé druhé dítě v Česku je spokojeno s tím, jak vypadá 

 

Nadace O2 pravidelně provádí se svými partnery výzkumy na témata online bezpečnosti a digitálního zdraví. Jeden z nedávných výzkumů se zabýval tématem Děti a kult krásy v on-line světě, kterého se účastnilo téměř 10 000 dětí a dospívajících. Z tohoto výzkumu vyplynulo, že jen každé druhé dítě v Česku je spokojeno s tím, jak vypadá. Třetina přitom kvůli vzhledu zažila také online zesměšňování.

 

Tlak na dosažení ideálu krásy na sociálních sítí způsobuje neustálé porovnávání, snížení sebevědomí, a psychický i fyzický problém je na světě. Sociální sítě mohou vést až k poruchám příjmu potravy, zejména u mladých dívek, které prochází pubertálním obdobím změn a začínají se u nich projevovat ženské tvary.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Educa Magazín - 3. číslo titulní strana

Kontakty

info@educamagazin.cz

Letohradská 803/24
Praha 7 - Holešovice, 170 00

kde koupit ?

zde na webu
www.educamagazin.cz
© 2023 vytvořeno Higuera web