EDUCA MAGAZÍN

Objednat EDUCU

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Vyberte možnost
Edit Template

Získejte pro základní školu 100 000 Kč snadno a rychle: Nadace O2 spustila grant na výuku digitální gramotnosti

• Nadace O2 už šestým rokem vyhlašuje grant O2 Chytrá škola.
• Letos opět rozdělí až 5 milionů korun do základních škol.
• Každá škola může žádat až o 100 000 korun na vzdělávací aktivity v oblastech digitální gramotnosti.
• Díky snadné administraci je celkový grantový proces časově nenáročný. Proto se pedagogové nemusejí obávat zvýšení pracovní zátěže.
• Žádosti mohou zájemci posílat od 7. listopadu do 19. prosince 2024.

České školy se dlouhodobě obávají složité administrativy při podávání grantů. Nadace O2 toto reflektuje a nastavuje takové procesy, aby bylo vše od podání žádosti po závěrečnou zprávu jednoduché a plně digitální.

„Z pravidelného kontaktu se školami vnímáme, že kvůli nedostatku času a vysokému pracovnímu vytížení často váhají podat žádost o grant. A protože chceme, aby ten náš byl dostupný pro všechny, jeho administrace je opravdu jednoduchá. Vše máme přehledně uvedeno v naší vlastní aplikaci, do které školy intuitivně a rychle nahrají potřebné podklady. Nezatěžujeme je tak zbytečným papírováním, říká Dominika Herdová, ředitelka Nadace O2. A dodává: „Stále důležitější je pro nás to, aby se učitelé mohli soustředit na kvalitní výuku.“

Dosud bylo grantem O2 Chytrá škola podpořeno 249 škol částkou dosahující 25 milionů korun, což umožnilo proškolit téměř 80 000 lidí.

Brány do dalšího ročníku jsou otevřeny

Základní školy bez ohledu na zřizovatele mohou už teď na webu O2 Chytré školy požádat až o 100 000 korun na vzdělávací aktivity, které se týkají digitální gramotnosti. Projektový záměr, který je součástí žádosti, by měl být sestavený z aktivit, jako jsou workshopy, školení, jednorázové supervize, tvorba výukových materiálů, projektové dny a podobně. Vždy však s tématem minimálně jedné z níže uvedených oblastí:

  • Bezpečí na internetu (kyberšikana, průvodce rodičovskou kontrolou, nakupování online, umělá inteligence, zdraví v online světě apod.)
  • Mediální gramotnost (fake news, kritické myšlení, typy médií, autorská práva, ochrana osobních údajů apod.)
  • Počítačová gramotnost (ochrana na sociálních sítích, jak si nastavit bezpečné heslo, psaní všemi deseti, online hry apod.)
  • Digitální technologie ve výuce (virtuální a rozšířená realita ve výuce, 3D tisk, Microsoft, Google učebna apod.)

Do těchto aktivit je nutné zapojit všechny cílové skupiny: žáky na základních školách, učitele a veřejnost, do které patří například i rodiče nebo prarodiče.

Školy mohou grant využít nejen na samotné workshopy, ale i na související náklady, jako jsou mzdy zaměstnanců, kancelářské potřeby, odborné publikace a další pomůcky. Z grantu lze také hradit software, ale jeho náklady nesmí přesáhnout 20 % z celkové částky.

Před sestavováním projektu je potřebné si přečíst podrobná pravidla grantu. Žádosti o grant musí být podány nejpozději do 19. prosince 2024 do 23:59.

O grant mohou letos žádat pouze ty školy, které podporu zatím nezískaly. „V České republice je přibližně 4 000 základních škol. Naším cílem je dát každé z nich šanci otevřít témata digitální gramotnosti a připravit je tak na moderní dobu,“ komentuje tuto podmínku Dominika Herdová.

Webinář pro žadatele

Aby bylo podání samotné žádosti ještě jednodušší, Nadace O2 pořádá pro zájemce o grant bezplatný webinář 25. listopadu od 15:00 do 17:00. Ten poskytne podrobné informace o grantové přihlášce, podmínkách a celém procesu grantového řízení a odpoví na často kladené otázky. Registraci k webináři najdete TADY.

Umělá inteligence do škol

„Každým rokem přizpůsobujeme grant aktuálním společenským potřebám. V posledních letech jsme naši pozornost zaměřili primárně na zdravé využívání technologií. To je zvláště důležité pro děti, které tráví velkou část svého života na sociálních sítích. Letos se navíc ještě zaměřujeme na umělou inteligenci, jejíž rychlý rozvoj má dopad na celou společnost,“ komentuje Dominika Herdová. A dodává: „Chceme, aby hlavně pedagogové uměli těžit z příležitostí, které AI nabízí, a postupně ji začleňovali do výuky.“

Školy tak mohou své projekty soustředit na seznámení s umělou inteligencí. Mohou si pozvat odborníky, kteří jim ukážou správnou cestu, jak AI využívat ve škole i doma.

Vzdělávací portál: pomocník pro moderního učitele

Nejen v rámci plnění grantu školy pravidelně využívají ve výuce materiály z portálu O2 Chytrá škola . Jsou na něm volně přístupné metodiky pro učitele, příručky, tipy, videa nebo třeba články o nejrůznějších tématech digitální gramotnosti. A to například od kyberšikany, přes rizikové online výzvy až po témata umělé inteligence.

„Nečekala jsem, jak ohromný pomocník ve výuce bude právě web O2 Chytré školy. Jakmile to je během hodiny možné, portál otevíráme a hrajeme s dětmi kvízy nebo si třeba pouštíme videa. Já sama na tomto webu studuji, co ještě neznám,“ uzavírá Klára Šťastná, metodička prevence na Základní škole Na Podlesí, Kadaň.

https://spolecnost.o2.cz/tiskove-centrum/ziskejte-pro-zakladni-skolu-100-000-kc-snadno-a-rychle-nadace-o2-spustila-grant-na-vyuku-v-digitalni-gramotnosti?iitt=hfJLRfprRfn-bupLauALt9hvRdiJauidboBvxN8.qzTT&utm_source=exponea&utm_campaign=a254833_1107-381&utm_medium=email

 

POSLEDNÍ ČÍSLO

Kontakty

info@educamagazin.cz

Letohradská 803/24
Praha 7 - Holešovice, 170 00

© 2023 vytvořeno Higuera web